Cerkiew św. Jana Klimaka mieszcząca się przy ul. Wolskiej 138/140 w Warszawie odzyskała dawną świetność. Niedawno zakończył się trwający pięć lat remont zabytkowej świątyni.

Cerkiew została wzniesiona w latach 1903-1905 w obrębie cmentarza prawosławnego utworzonego na terenie pozostałości po umocnieniach ziemnych Reduty Wolskiej. To jedna z trzech zachowanych do dziś cerkwi w stolicy.

Przebieg prac remontowych elewacji cerkwi na Woli

Remont cerkwi rozpoczął się w 2018 r. Wówczas wykonano izolację przeciwwodną fundamentów. Po roku podjęto prace na wieży świątyni. Trzeba było rozpocząć je jak najszybciej, gdyż według badań wykonanych przed przystąpieniem do prac, jej konstrukcja była mocno nadwyrężona. W tym samym czasie wyremontowano drewnianą więźbę kopuły i jej poszycie.

Dodatkowo pozłocono krzyż znajdujący się na jej szczycie. Po zakończeniu tych prac rozpoczęto remont na zewnątrz budynku. Na elewację cerkwi składa się okładzina z jasnych płyt ceramicznych, tynkowane gzymsy oraz sztukaterie z motywami roślinnymi. Ze względu na upływ czasu w.w. elementy uległy uszkodzeniu i przybrudzeniu. Renowacja polegała na wykonaniu koniecznych napraw, a także przywróceniu jej dawnej barwy w kolorze pisakowo-żółtym.

Cenne wsparcie finansowe od miasta

Renowacja cerkwi zakończyła się w 2022 r. Prace remontowe były podzielone na kilka etapów, ponieważ parafia dysponowała ograniczoną ilością środków finansowych. Na czas jej trwania wpłynął również nietypowy kształt budynku. Mimo tych przeszkód prace remontowe i konserwatorskie zostały wykonane prawidłowo, z zadowalającym efektem.

Na wykonanie ostatniego etapu prac parafia otrzymała 166 tys. zł. z funduszy miasta stołecznego Warszawy. Wówczas odnowiono cokół oraz krużganek wejściowy. Plan renowacji nie mógłby zostać sfinalizowany bez pomocy finansowej ze strony miasta, który od 2018 r. wyniósł ok. 1,3 mln zł oraz innych źródeł. Jednak na tym prace konserwatorskie się nie skończyły. Obecnie odnawiane są nagrobki na cmentarzu otaczającym cerkiew. Na 2023 r. zaplanowano również renowacje dekoracji malarskich autorstwa Jerzego Nowosielskiego, które znajdują się w dolnej cerkwi.