Chronione prawnie są nie tylko osoby prywatne, ale także służby mundurowe, a szczególnie policjanci. W ostatnim czasie doszło do kolejnego przypadku, gdzie sąd bez żadnych wątpliwości stwierdził, że publikowanie filmów z udziałem funkcjonariuszy jest złamaniem prawa. Sąd Okręgowy w Opolu wydał wyrok na osobę, która pod pseudonimem „dziennikarz społeczny” publikowała takie materiały. Dzielnicowy z Opola, który był głównym bohaterem filmu, skorzystał z pomocy prawnej zapewnianej przez związki zawodowe policealne.

Przeżywamy czasy, kiedy każdy posiada urządzenie z kamerą i uwiecznia na nim różne zdarzenia. Istotne stało się jednak pojawienie się tzw. „dziennikarzy społecznych”, którzy na platformach społecznościowych publikują filmy i zdjęcia z różnych sytuacji, w tym również interwencji policji.

Mimo iż nagrywanie i fotografowanie policjanta jest dozwolone, upublicznianie takich nagrań to już zupełnie inna kwestia. W rzeczywistości, każdego człowieka, niezależnie od pełnionej przez niego funkcji, chroni prawo do wizerunku zawarte w art. 23 i 24 kodeksu cywilnego. Prawo do publikowania wizerunku osoby bez jej zgody dotyczy jedynie osób publicznych. Ktoś, kto publikuje film z policjantem bez jego zgody i nie zabezpiecza jego tożsamości, może narazić się na problemy prawne.

Przekonała się o tym osoba, która nagrała interwencję policji w Opolu i udostępniła ją na portalach społecznościowych. W dniu 23 kwietnia 2024 roku Sąd Okręgowy w Opolu wydał wyrok, zgodnie z którym mężczyzna musi przeprosić policjanta, a także pokryć koszty sądowe wynoszące 2 tysiące złotych. Sąd stwierdził, że każdy ma prawo do nagrywania interwencji policji, jednak tylko dla własnego użytku. Zakazane jest udostępnianie takich nagrań bez wyraźnej zgody policjantów lub innych funkcjonariuszy.

Policjant skorzystał z pomocy prawnej, którą zapewniają policyjne związki zawodowe. Koszty związane z reprezentacją w sądzie pokrył Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa opolskiego.

Podobne przypadki można znaleźć na stronie śląskiej policji czy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, gdzie również padły wyroki dotyczące publikacji wizerunku policjantki bez jej zgody oraz za upublicznianie wizerunku policjanta bez zgody i łamanie praw funkcjonariuszy.