Osoby przeżywające kryzys bezdomności w Warszawie mają dostęp do wsparcia przez cały rok – noclegowni, schronisk oraz Mobilnego Punktu Poradnictwa. W sezonie zimowym dodatkowo otwarte są ogrzewalnie. Ponadto, w stolicy obowiązuje karta praw tych osób, która zapewnia ochronę, bezpieczeństwo i respektowanie podstawowych praw obywatelskich tych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta miasta stołecznego Warszawy przypomniała, jak intensywnie pracowali oni nad treścią dokumentu oraz planowaniem kolejnych działań. Wyraziła wdzięczność dla wszystkich zaangażowanych w tworzenie polityki wsparcia osób doświadczających bezdomności – przedstawicieli organizacji pozarządowych, biur i jednostek miejskich oraz odpowiednich służb.
Karta określa zasady i kierunki działań miasta mających na celu m.in. zwalczanie dyskryminacji osób bezdomnych. Zarządzenie podkreśla prawa, które każdemu człowiekowi powinny być przypominane, niezależnie od jego statusu materialnego lub społecznego.
Na podstawie zarządzenia podpisanego przez prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, każda osoba wyrażająca chęć skorzystania z pomocy otrzyma dostęp do godnego tymczasowego zakwaterowania, gdy niemożliwe jest natychmiastowe udzielenie jej wsparcia mieszkaniowego. Dodatkowo, karta gwarantuje prawa: do równego traktowania, wyborcze, do posiadania adresu korespondencyjnego oraz swobodne korzystanie z przestrzeni publicznej i poruszanie się w niej.
W Warszawie działają noclegownie przy ulicach Kaczorowej 39, Kupieckiej 15 i Myśliborskiej 53, które otwarte są od godziny 18:00 do 8:00. W tych miejscach jest też możliwość zjedzenia posiłku – ciepłej kolacji i śniadania. Przy dwóch z nich funkcjonują ogrzewalnie. Na specjalne zlecenie miasta organizacja Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej prowadzi dodatkową ogrzewalnię przy ul. Grochowskiej 111/113, czynną przez cały tydzień i oferującą także jadłodajnię i łaźnię.
Na terenie miasta znajduje się również 18 schronisk, w tym 7 z usługami opiekuńczymi. Przyjęcie do nich jest możliwe po przejściu postępowania administracyjnego w Ośrodku Pomocy Społecznej. Schroniska oferują programy aktywizacji społecznej, wspierające zdobycie samodzielności życiowej i wyjscie z bezdomności. Prowadzone są tam treningi umiejętności samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie oraz treningi umiejętności interpersonalnych i radzenia sobie z problemami, a także grupy wsparcia.
Na zlecenie miasta Punkt Pomocy Medycznej prowadzi Stowarzyszenie Jesteśmy Nadzieją przy ul. Wolskiej 172. Znajdująca się tam poradnia oferuje pomoc lekarzy różnych specjalności, psychologa, zabiegi stomatologiczne i pielęgniarskie, diagnostykę i badania laboratoryjne oraz możliwość konsultacji z pracownikiem socjalnym.
Stowarzyszenie Penitencjarne „Patronat” przy ul. Grochowskiej 259A prowadzi pralnię, z której mogą korzystać instytucje dla osób bezdomnych mające umowę dotacyjną z m.st. Warszawą oraz osoby bezdomne indywidualnie na podstawie skierowania z OPS lub punktu poradnictwa.
Na terenie całego miasta realizowany jest też streetworking, czyli praca socjalna na ulicy, obejmująca swoim zasięgiem wszystkie dzielnice. Współpracują w tym zakresie ze stołeczną Strażą Miejską. Streetworkerzy oferują pomoc osobom bezdomnym przebywającym na klatkach schodowych, w piwnicach oraz w parkach. Motywują ich do zmiany życia, zachęcają do korzystania z noclegowni, jadłodajni, łaźni i pomagają w drodze do różnych instytucji.
Miejski autobus – Mobilny Punkt Poradnictwa – pełni ważną rolę w udzielaniu pomocy doraźnej i interwencyjnej. Umożliwia przemieszczanie się pomiędzy schroniskami, noclegowniami, jadłodajniami, ogrzewalniami, punktami pomocy medycznej oraz łaźnią. Autobus jeździ po mieście codziennie, również w niedziele i święta.
Na zlecenie miasta działają również liczne organizacje pozarządowe, które udzielają wsparcia osobom doświadczającym bezdomności. Do najważniejszych z nich należą: Caritas Archidiecezji Warszawskiej, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej, Stowarzyszenie Wspólnota Chleb Życia, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Warszawskie, Stowarzyszenie Monar, Bank Żywności SOS w Warszawie, Stowarzyszenie Jesteśmy Nadzieją, Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Fundacja po Drugie, Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża, Stowarzyszenie Penitencjarne „Patronat” Oddział w Warszawie, Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Warszawskiej w Warszawie, Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Prowincja Matki Bożej Królowej Polski- Siostry Felicjanki i Jadłodajnia Św. Ryszarda Pampuri.