Pod hasłem „Zmiany” odbywa się tegoroczna edycja festiwalu „Wiersze w mieście”. Jest to unikalne wydarzenie kulturalne, którego celem jest promowanie najnowszej poezji europejskiej w przestrzeni publicznej stolicy Polski, Warszawy. Czas jego trwania ustalono do 2 czerwca bieżącego roku.
Według Natalii Malek, kuratorki festiwalu, laureatki Nagrody Literackiej Gdynia oraz samej poetki, poezja jest gatunkiem literatury niezwykle wnikliwie i szybko rejestrującym zmiany. W porównaniu do prozy czy eseistyki ma ona zdolność do bardziej precyzyjnego uchwycenia przemian zachodzących w naszej codzienności. Dodatkowo, proces tworzenia poezji wiąże się z przetwarzaniem żywych doświadczeń w formę poetycką.
“Wiersze w mieście” to szereg różnorodnych wydarzeń prezentujących najświeższą twórczość poetycką z kontynentu europejskiego na ulicach Warszawy. Festiwal będzie trwał od dzisiaj aż do 2 czerwca 2024 roku. Do udziału w nim zaproszono również księgarnie oraz różnorodne przestrzenie kulturalne.
Organizatorzy nie ograniczają się jedynie do promocji czytania poezji. W ramach festiwalu zaplanowano także poetyckie spacery i performatywne wydarzenia w mniej znanych miejscach stolicy. W niektórych z nich swoje obecnością zaszczycą nas sami twórcy: poetki i poeci.
Wśród uczestników festiwalu znajduje się noblista – Seamus Heaney, autora utworu „Ogniska w święto Beltane” opisującego zmiany cywilizacyjne na tle rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe kraje, w tym Polskę, w 2004 roku. Litewska pisarka Jurgita Jasponytė porusza natomiast temat zanikania języków, a Itziar Ugarte Irizar z kraju Basków opowiada o wyludnianiu niegdyś tętniących życiem miejscowości. O przemianach własnej wrażliwości piszą też inni poeci, jak Stefan Strazay w „Korekcie” czy Tamara Bołdak-Janowska w „Gołdzie” opisującej starzenie się kobiecego ciała. Nie zabraknie również refleksji na temat sztuki, na przykład w wierszu Rona Winklera.
Co ciekawe, aż 1/3 prezentowanych podczas festiwalu utworów została napisana w językach mniejszości narodowych i etnicznych, takich jak baskijski, kataloński, kaszubski czy łemkowski.
Organizatorami „Wierszy w mieście” są europejskie instytuty kultury oraz działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC i m.st. Warszawa. Podczas trwania akcji prezentowanych jest łącznie 19 wierszy pochodzących z różnych krajów i regionów Europy.