Stolica Polski, Warszawa, już szesnaście razy honorowała najwybitniejsze książki historyczne wydane w ciągu ostatniego roku. Autorzy mają możliwość zgłaszania swoich dzieł do konkursu o Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego do dnia 13 maja. Wybrany laureat otrzyma podarunek w postaci 50 tysięcy złotych oraz statuetkę. Co ciekawe, od tego roku również nominowani twórcy zostaną obdarowani nagrodami pieniężnymi.
W konkursie na najlepszą książkę historyczną organizowanym przez m.st. Warszawę mogą wziąć udział autorzy prac historycznych, dzienników, pamiętników czy edycji źródłowych. Jeśli weźmie się pod uwagę cele konkursu, które obejmują popularyzację literatury historycznej oraz patrona Nagrody, Kazimierza Moczarskiego – autora znanych „Rozmów z katem”, organizatorzy spodziewają się zgłoszeń nie tylko z zakresu ścisłej nauki, ale też adresowane do szerokiej grupy czytelników.
Nowością jest wprowadzenie nagród dla nominowanych. Spośród nadesłanych prac jury wyłoni pięć nominacji, które zostaną opublikowane na łamach „Gazety Wyborczej”. Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości 50 tysięcy złotych oraz statuetkę „Temperówka Kazimierza Moczarskiego”, zaprojektowaną przez rzeźbiarza Jacka Kowalskiego, profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pozostali nominowani otrzymają po 10 tysięcy złotych, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się jesienią.
Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego została ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady Warszawy. Nagroda jest kontynuacją nagrody za najlepszą książkę dotyczącą historii Polski od momentu odzyskania niepodległości w 1918 roku do współczesności, utworzonej w 2009 roku. Organizatorem i fundatorem nagrody jest m.st. Warszawa, a współorganizatorami są Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Biblioteka Narodowa jest partnerem wydarzenia, zaś patronem medialnym jest „Gazeta Wyborcza”.
Patronem Nagrody jest Kazimierz Moczarski, znany dziennikarz i prawnik, żołnierz Armii Krajowej i demokrata. Po wojnie był więziony przez komunistów przez 11 lat. Jest autorem „Rozmów z katem” – niezwykłego zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym dzielił jedną celę więzienia na warszawskim Mokotowie.
W przeszłości laureatami Nagrody Historycznej m.st. Warszawy byli między innymi Timothy Snyder, Marcin Zaremba, Alexandra Richie, Karol Modzelewski, Olga Linkiewicz, Jerzy Kochanowski, Grzegorz Piątek i Anna Wylegała. W edycji ubiegłorocznej zwyciężył Sławomir Łotysz z książką „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku”.
Jury Nagrody składa się z jedenastu osób. W składzie są prof. Andrzej Friszke (przewodniczący), prof. Antoni Dudek, prof. Dobrochna Kałwa, prof. Barbara Klich-Kluczewska, prof. Jan Kofman, dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, prof. Anna Landau-Czajka, dr Anna Machcewicz, dr Tomasz Makowski, Małgorzata Szejnert oraz Andrzej Wielowieyski.
Zgłoszenia przyjmowane są do 13 maja 2024 roku. Aby wziąć udział w konkursie, książki w formacie elektronicznym (epub, mobi lub pdf) należy przesłać na adres [email protected] i/lub trzy egzemplarze drukowane na adres: Dom Spotkań z Historią: ul. Zielna 39 (XI piętro), 00-108 Warszawa, z dopiskiem „Nagroda Moczarskiego”.