21 lutego 1924 roku, ważne wydarzenie miało miejsce w życiu Marii Skłodowskiej-Curie – została ona uznana za Honorową Obywatelkę stolicy Polski, Warszawy. Ten prestiżowy tytuł otrzymała dokładnie 100 lat temu. Z tej okazji, muzeum jej imienia, mieszczące się w Warszawie, organizuje specjalną akcję, której tematem przewodnim są „Pozdrowienia z Warszawy Marii Skłodowskiej”.

Sławna naukowiec, odkrywczyni radu i polonu oraz dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, została uhonorowana przez swoje rodzinne miasto sto lat temu. W związku z tą rocznicą, Muzeum zaprasza wszystkich do wysyłania symbolicznych pozdrowień właśnie stąd. Na zgromadzonych tam 21 lutego przy Freta na Nowym Mieście będą czekały specjalne pocztówki.

Pocztówki te prezentują różne miejsca związane z życiem Skłodowskiej-Curie. Wśród nich znajdują się Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul Przyrynek 2), gdzie Maria została ochrzczona; Instytut Radowy w Warszawie (ul. Wawelska 15); Plac Zamkowy z widokiem na ul. Krakowskie Przedmieście; Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (ul. Freta 16) oraz Nabrzeże Wiślane na wysokości Starego Miasta, gdzie mała Maria chodziła „na galary po jabłka zanim ściśnie mróz”, jak wspomniano w książce Ewy Curie pt. „Maria Curie”.

W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie kończy się ekspozycja czasowa zatytułowana „Grażyna Hase na tropie Marii Skłodowskiej-Curie”. Zanim jednak kreacje modowe inspirowane stylem i modą przełomu XIX i XX wieku, będą mogły wrócić do atelier projektantki, muzeum organizuje wykład na temat mody damskiej z tamtych lat. Wykład pt. „Gorset i kitel. O modzie damskiej w czasach Marii Skłodowskiej-Curie”, przygotowany przez historyczkę sztuki i kustoszkę Agnieszkę Dąbrowską odbędzie się w piątek, 23 lutego, o godzinie 18.00 i będzie transmitowany online.

Maria Skłodowska przyszła na świat w kamienicy przy ul. Freta 16, gdzie jej matka prowadziła szkołę dla panien. Tutaj, w Warszawie, edukację rozpoczęła przyszła noblistka – uczęszczała najpierw do prywatnej pensji Jadwigi Sikorskiej, a następnie do III Żeńskiego Gimnazjum Rządowego. Zajęcia kontynuowała na nielegalnej uczelni wyższej – Uniwersytecie Latającym, zanim podjęła naukę w pracowniach fizycznej i chemicznej przy ul. Krakowskie Przedmieście (obecnie numer 66). Wspominała później, że to dzięki naukom pobranym w Warszawie udało jej się wyizolować rad.

Maria Skłodowska-Curie była inicjatorką powstania Instytutu Radowego w swoim rodzinnym mieście. Realizacja tego pomysłu oznaczała dla niej spełnienie marzenia, które przekształciło się później w Narodowy Instytut Onkologii. Dzięki odkryciom Skłodowskiej-Curie nauka zyskała nowe gałęzie: radiochemię, fizykę i chemię jądrową oraz radioterapię, która stała się podstawą współczesnej onkologii.

Rada Miejska Warszawy przyznała Marii Skłodowskiej-Curie tytuł Honorowej Obywatelki Warszawy 21 lutego 1924 roku. Była ona pierwszą kobietą uhonorowaną tą tytulaturą przez stołecznych radnych. Wcześniej, od 1918 roku, przyznawano go wybitnym mężom stanu i wojskowym, takim jak: Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Józef Haller, Maxime Weygand, Lucjan Żeligowski, Herbert Hoover i Ferdynand Foch.