Pod egidą hasła „Nie daj się nabrać na wnuczka, na policjanta”, odbyło się spotkanie seniorów z funkcjonariuszami policji z Woli. Wydarzenie miało miejsce w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, a do jego zorganizowania przyczynił się również Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Celem spotkania była edukacja seniorów na temat sytuacji, które mogą prowadzić do tego, że staną się ofiarami przestępstw. Chciano zwiększyć świadomość osób starszych o takim zagrożeniu i podać konkretną wiedzę o tym, jak postępować w razie potencjalnego zagrożenia.
Niestety, oszuści nie ustają w swych próbach wyłudzeń pieniędzy od starszych osób, stosując tzw. metodę „na policjanta”. W wielu przypadkach sprawcy zostają zatrzymani dzięki opanowanej przez potencjalne ofiary wiedzy o możliwości bycia oszukanym. Niemniej jednak, nadal są osoby, które padają ofiarami takich przestępców. Często oddają one swoje oszczędności życia, kiedy dostają telefon od oszusta udającego „policjanta”, proszącego o pomoc w przejęciu pieniędzy od oszustów działających metodą „na wnuczka”.
Starszy posterunkowy Aleksandra Ziółkowska rozmawiała z seniorami na temat sposobów skutecznego zabezpieczania swojego domu. Towarzyszył jej dzielnicowy z Woli. Dzieląc się wiedzą na temat różnych technik stosowanych przez oszustów, w tym metody „na wnuczka lub policjanta CBŚ”, starała się uczyć seniorów zasady „ograniczonego zaufania” do nieznanych osób, które do nich dzwonią czy pukają do ich drzwi. Zwróciła również uwagę na niebezpieczeństwo płynące z wiadomości SMS informujących o rzekomej zaległości za prąd czy dopłacie do przesyłki kurierskiej.
Podsumowując spotkanie, wszyscy uczestnicy zgadzali się, że takie inicjatywy edukacyjne pomagają uświadomić różne zagrożenia i mogą przyczynić się do uniknięcia przykrych sytuacji w przyszłości. Na koniec spotkania seniorzy otrzymali materiały tematyczne.
Planowane są kolejne podobne spotkania w najbliższym czasie.