Prace związane z rozbudową i unowocześnieniem Warszawskiej Wytwórni Energii (WWE) na warszawskim Targówku dobiegają końca. Aktualnie przeprowadzane są testy spalania odpadów komunalnych, które nie nadają się do recyklingu. Nowy obiekt umożliwi przetwarzanie tych odpadów na energię cieplną i elektryczną, które zasilią sieć energetyczną miasta. Proces wypróbowania jest ostatnim zasadniczym etapem przed uruchomieniem całego zakładu.

Warszawska Wytwórnia Energii, będąca częścią Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania znajdującego się przy ulicy Zabranieckiej, stanie się jedną z największych w Polsce instalacji termicznego przekształcania odpadów po zakończeniu modernizacji. Po rozbudowie, zakład siedmiokrotnie zwiększy swoją moc przetwarzając około 265 tysięcy ton mieszaniny odpadów komunalnych rocznie (przed przeróbką było to około 40 tysięcy ton), co zaowocuje produkcją energii cieplnej i elektrycznej dla Warszawy.

„To największa inwestycja komunalna w Polsce i zbliżamy się do jej zakończenia. Przeprowadzane testy są ostatecznym etapem. Ta instalacja pozwoli nam na przetwarzanie tysięcy ton odpadów rocznie na energię cieplną i elektryczną w sposób bezpieczny dla środowiska, co zasili naszą miejską sieć”, komentuje Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy.

Obecnie prowadzone „gorące rozruchy” są fazą testowania i kalibracji instalacji. Składają się z wielu skomplikowanych procesów, które mają bezpośredni wpływ na przyszłe funkcjonowanie obiektu. W grudniu przeprowadzono pierwsze termiczne zagospodarowanie odpadów komunalnych. Równolegle do testów realizowane są również inne prace, takie jak testy zabezpieczeń, układu kontroli ruchu, roboty wykończeniowe oraz wyposażanie pomieszczeń w meble.

„Warszawska Wytwórnia Energii jest kluczowym elementem dla długotrwałego stabilizowania miejskiej gospodarki odpadami. Chciałbym podkreślić, że tylko te odpady komunalne, których nie można poddać recyklingowi, zostaną poddane termicznemu przetwarzaniu”, dodaje Adam Chwieduk, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie.

Nowy obiekt przy ulicy Zabranieckiej będzie kluczowym elementem w organizacji gospodarki odpadami komunalnymi w Warszawie. Warszawska Wytwórnia Energii będzie funkcjonować na bazie technologii kotłów rusztowych, która jest wykorzystywana w większości europejskich zakładów odzyskujących energię z odpadów. Zakład przy ulicy Zabranieckiej powstaje zgodnie ze standardami BAT (ang. Best Available Technology) i będzie wyposażony w nowoczesne rozwiązania technologiczne spełniające wszystkie normy ochrony środowiska oraz posiadające wysoko wydajny system oczyszczania i monitoringu spalin.

Na terenie zakładu znajdować się będzie również sortownia, do której trafi 30 tysięcy ton odpadów komunalnych z niebieskiego (papier) oraz żółtego (plastik, metal) pojemnika rocznie. Sortownia wpłynie na zwiększenie poziomu recyklingu odpadów z selektywnej zbiórki w Warszawie.

Dodatkowo na terenie zakładu zostanie utworzona ścieżka edukacyjna, na której znajdować się będzie punkt widokowy zlokalizowany na kominie instalacji. Zielone dachy na instalacji obejmą powierzchnię 20 tysięcy metrów kwadratowych, gdzie powstanie kwietna łąka i mini pasieka. Centralnym punktem będzie dach hali wyładunku, gdzie zostanie utworzony punkt edukacyjny z panoramą Warszawy.

Generalnym Wykonawcą inwestycji rozbudowy i modernizacji zakładu przy ulicy Zabranieckiej na Targówku jest koreańska firma POSCO Engineering & Construction Co., Ltd. Aktualna wartość kontraktu wynosi około 1,665 miliarda złotych netto.