Ostatnio odbyła się już 32. ceremonia przyznania Paszportów Polityki, zaszczytnej nagrody kulturalnej, której laureatami stają się zdolni młodzi twórcy i artyści. W Polsce jest to jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie kultury, a o jego przyznaniu decydują niezależni krytycy, którzy nominują najbardziej inspirujące postacie twórcze danego roku. Miasto stołeczne Warszawa pełni rolę patrona nagrody w kategorii Kultura Cyfrowa. Tegorocznym zwycięzcą w tej kategorii został Kamil Dyszewski za projekt „North Atlantic Fella Organization” (NAFO).
Kapituła tygodnika POLITYKA wybiera laureatów w siedmiu kategoriach spośród trzech osób, które zdobyły największą liczbę nominacji. W czasie wieczornej gali Paszportów Polityki, która odbyła się we wtorek, 14 stycznia, nagrodzeni zostali za swoje osiągnięcia w ubiegłym roku: Kamila Tarabura (film), Wojciech Grudziński (scena), Jul Łyskawa (książka), Kuba Więcek (muzyka popularna), Gabriela Legun (muzyka poważna), Monika Drożyńska (sztuki wizualne) oraz NAFO i Kamil Dyszewski (kultura cyfrowa).
W tym roku tytuł Kreatora Kultury został przyznany reżyserowi Markowi Koterskiemu. Paszport Czytelników POLITYKI został wręczony po raz drugi, a jego laureatką jest aktorka Sandra Drzymalska.
North Atlantic Fella Organization zdobyła swoje wyróżnienie za efektywne przeciwdziałanie rosyjskiej propagandzie, również za pomocą inteligentnego humoru, za udzielanie pomocy o wartości milionów dolarów żołnierzom broniącym Ukrainy i za zjednoczenie dwustu tysięcy ludzi dobrej woli pod sztandarem psich sił specjalnych – tak uzasadnienie przyznanej nagrody brzmiało w słowach Kapituły Paszportów Polityki. Należą do NAFO około 200 tysięcy osób z różnych środowisk na całym świecie, w tym premierka Estonii Kaja Kallas, prezydent Czech Petr Pavel czy sekretarz generalny NATO Mark Rutte.
Inicjatorem stworzenia NAFO jest cyfrowy artysta Kamil Dyszewski. Po inwazji Rosji na Ukrainę, dokładnie 24 maja 2022 r., Dyszewski stworzył pierwszego „kolesia” (fella), który został użyty jako zdjęcie profilowe jego konta na platformie X (obecnie Twitter). Wzór ten posłużył do stworzenia kolejnych awatarów fella, które są używane przez innych założycieli NAFO.
NAFO jest organizacją walczącą z rosyjskimi kłamstwami w sieci, głównie za pomocą błyskotliwego humoru. Do tej pory zebrali dla Ukrainy ponad 15 milionów dolarów. NAFO przekazało na front różnego rodzaju sprzęt, w tym samochody, ambulanse, ciężarówki, transportery i wiele innych przedmiotów. Działalność prorosyjskich agentów wpływu była również demaskowana i blokowana przez NAFO. Ruch ten zdobył uznanie Ministerstwa Obrony Ukrainy oraz rządu Litwy, który odznaczył NAFO Litewską Gwiazdą Dyplomacji.
Miasto stołeczne Warszawa jest partnerem Paszportów Polityki w kategorii Kultura Cyfrowa.