Na zewnątrz Szkoły Podstawowej nr 267 im. Juliusza Słowackiego, w sercu warszawskiego Żoliborza, pojawiła się nowa, wielobarwna atrakcja. To mural z wizerunkiem gila zwyczajnego (Pyrrhula pyrrhula), który spoczywa na gałęzi drzewa. Projekt ten przyszedł do życia dzięki wsparciu Budżetu Obywatelskiego na rok 2023, cieszący się poparciem 732 mieszkańców.
Twórcą koncepcji był mieszkaniec miasta, który zasugerował, aby północno-wschodnia ściana szkoły została odmieniona za pomocą murale o ekologicznym wymiarze, który ma nawiązywać do sąsiadujących z placówką Sadów Żoliborskich. W ramach procesu powstawania dzieła, uczniowie mieli okazję przeprowadzić konkurs na projekt, odkrywając tym samym wartość partycypacji i edukując się o potrzebie dbania o naszą planetę. Zgodnie z zamysłem autora wniosku, ostateczny mural ma pełnić rolę ozdoby dla okolicy, przypominać o ekologii i kreować lokalną tożsamość.
Konkurs na projekt muralu rozpoczęto na wiosnę 2023 roku, aktywnie angażując uczniów i ich rodziny. Decyzja końcowa była wynikiem głosowania społeczności szkolnej. W tym demokratycznym procesie, każdy uczeń miał prawo oddać swój głos na trzy prace. Projekt, który zyskał największe poparcie, został wybrany do realizacji – wyjaśnia Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
Artystą mogącym pochwalić się zwycięstwem w uczniowskim głosowaniu jest Wojciech Rokosz. To twórca specjalizujący się w malowaniu murale, które ukazują naturę, ze szczególnym naciskiem na ptaki. Używane przez niego stonowane barwy oraz eleganckie kształty sprawiają, że mural doskonale komponuje się ze specyficznym stylem budynków szkół „tysiąclatek”. Wybrana tematyka nawiązuje do przyrody otaczającej szkołę, czyli Sadów Żoliborskich będących sąsiadem SP nr 267.
Przedstawiony na muralu gil zwyczajny to ptak o unikalnym wyglądzie. Samca można łatwo rozpoznać po jarzębinowym kolorze brzuszka. Samica jest nieco mniej intensywnie kolorowana, z brązowo-różową piersią. Gil jest trochę większy od wróbla – jego ciało od czubka dzioba po koniec ogona mierzy około 17 cm. W Polsce gil zwyczajny można spotkać przez cały rok, chociaż nie jest to gatunek liczny. Zimą łatwiej go dostrzec, gdy jego barwne stada przyciągają wzrok, natomiast wiosną skrywa się w leśnej gęstwinie i jest trudno zauważalny. Obecnie obszar jego występowania się poszerza, można go spotkać nawet w niewielkich lasach czy parkach miejskich.