Bohaterki codzienności, słynne i te zapomniane lub przemilczane, będą gościć podczas Festiwalu Bohaterek. Między 30 września a 12 października 2024 roku za pośrednictwem wystaw, spotkań, koncertów i spektakli będziemy mieli okazję poznać ich historie.

Pierwsze dwa dni festiwalu, 30 września i 1 października, zarezerwowane są na premiery monodramu „Ocalone”, zainspirowanego tekstem Piotra Rowickiego, w reżyserii Mai Kleczewskiej i przedstawionego przez Agnieszkę Przepiórską. Spektakl ten ma na celu upamiętnienie 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, ukazując dramat kobiet i dziewcząt uwięzionych w Zieleniaku na Ochocie.

2 października, w Domu Spotkań z Historią, będzie miał miejsce wernisaż wystawy „Reporterki” autorstwa Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej. Wystawa prezentuje portrety 20 wybitnych kobiet, w tym Hanny Krall, Małgorzaty Szejnert, Magdaleny Grzebałkowskiej, Ewy Winnickiej i Olgi Gitkiewicz. Ekspozycja będzie dostępna do 12 października.

Debatę na temat „Matki Europy. Brakująca połowa europejskiej historii” zaplanowano na 3 października w DSH. Tematem dyskusji będzie rola kobiet w zmianach demokratycznych drugiej połowy XX wieku, transformacji systemowej Polski, procesie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz wpływie kobiet na kształtowanie wartości powszechnie uznawanych za wspólne dla Europy i świata demokratycznego. Debatkę poprowadzi Anna Kowalczyk – dziennikarka, pisarka i aktywistka.

4 października odbędzie się spotkanie z degustacją kulinarną prowadzoną przez dziennikarkę Katarzynę Bosacką. Uczestnicy mają okazję dowiedzieć się więcej o trendzie zero waste oraz poznać przepisy na dania przygotowane z resztek kuchennych.

6 października w Domu Spotkań z Historii zabrzmi muzyka podczas koncertu „(NIE)CÓRKI”, nowego projektu Poldowski String Quartet z udziałem fagocistki Alicji Kieruzalskiej i mezzosopranistki Agaty Schmidt. Projekt ten skupia się na twórczości Roxanny Panufnik i Ireny Poldowski – córek dwóch wybitnych kompozytorów, które zdołały wyłonić się spod cienia ojców.

8 października przewidziane jest spotkanie z Joanną Rajkowską i omówienie najnowszych prac artystki. Z kolei 9 października zaproszono Annę Przedpełską-Trzeciakowską – tłumaczkę, uczestniczkę Powstania Warszawskiego i działaczkę opozycyjną.

Detale programu festiwalu dostępne są na stronie: dsh.waw.pl.

Festiwal jest organizowany przez Dom Spotkań z Historią i odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Rafała Trzaskowskiego i Warszawskiej Rady Kobiet.