Zbliżający się wieczór sylwestrowy, który dla wielu jest okazją do świętowania, nie jest radosnym czasem dla wszystkich. Zwłaszcza dla zwierząt, których dobro mają na uwadze pracownicy warszawskiego ogrodu zoologicznego oraz Komisja Ochrony Środowiska Rady Warszawy. Obie instytucje za pośrednictwem mediów społecznościowych zwróciły się do mieszkańców stolicy z prośbą o unikanie strzelania z fajerwerków podczas sylwestra.
Wskazują, że huk powodowany przez wybuchy sztucznych ogni i petard sprawia, że zwierzęta zapadają w stan paniki, co może prowadzić do ich samookaleczeń. Przykładem są dzikie ptaki, które na skutek głośnych dźwięków w środku nocy wpadają w popłoch i niespodziewanie odlatują. Dodatkowo, hałas fajerwerków generuje u zwierzyny leśnej wysokie napięcie nerwowe.
Warszawski ogród zoologiczny podkreślił, że huk fajerwerków jest przez zwierzęta odbierany jako sygnał intensywnego zagrożenia, co powoduje dodatkowe, niepotrzebne zużycie energii, szczególnie zimą, gdy dostęp do pokarmu jest ograniczony. Dlatego zaapelowano o dołączenie do inicjatywy unikania strzelania w Sylwestra, niekupowania sztucznych ogni i petard, a przeznaczenie pieniędzy na coś bardziej pożytecznego i przyjemnego.
Apel ten poparli także warszawscy radni, wyrażając swój sprzeciw wobec używania fajerwerków i innych środków pirotechnicznych podczas sylwestrowej zabawy. Komisja Ochrony Środowiska Rady Warszawy podkreśliła swoje zaangażowanie w ochronę zwierząt domowych i dzikich, apelując i zachęcając wszystkich mieszkańców stolicy do powstrzymania się od korzystania z materiałów pirotechnicznych takich jak petardy i fajerwerki.
Radni zaapelowali też do zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich mieszkańców Warszawy o szczególne wsparcie dla kotów wolno żyjących w tym okresie. Proponują udostępnienie pomieszczeń, gdzie koty mogą znaleźć schronienie w bezpiecznym i ciepłym miejscu. Wskazały też na konieczność odpowiedniego oznakowania zwierząt, poprzez czipowanie czy adresatki, i niepuszczania psów ze smyczy.
Zauważyli również, że każdy mieszkaniec stolicy może zgłosić znalezienie zagubionego zwierzęcia do Straży Miejskiej. Funkcjonariusze odwożą zaczipowane czworonogi pod przypisany adres właściciela. Ekopatrol przekazuje też zwierzęta do specjalistycznych placówek, takich jak Schronisko Na Paluchu, ośrodek CITES i Ptasi Azyl działające przy warszawskim zoo, a także lecznic weterynaryjnych. W przypadku sytuacji, które wymagają interwencji Ekopatrolu, należy zgłaszać je pod numer alarmowy 986.