Jeżeli kiedykolwiek byłeś związany ze służbą w Policji, bądź jesteś jej obecnym pracownikiem, ale pragniesz ponownie założyć mundur policyjny, przysługuje Ci prawo do skorzystania z opcji pełnienia służby kontraktowej.

Podstawę dla podejmowania takiej służby stanowi ustawa wprowadzona 1 października 2024 roku. Akt prawny ten, mający na celu zmianę niektórych regulacji oraz stworzenie oddziałów o specjalnym profilu mundurowym, ułatwia powrót do służby policyjnej czy straży granicznej (Dz.U.2024.1562).

Służba kontraktowa niesie ze sobą szereg specyficznych uregulowań. Przede wszystkim, ze względu na podstawowy charakter wykonywanych przez nich obowiązków, osoby pełniące tę służbę mogą zostać mianowane jedynie na stanowiska w korpusie szeregowych Policji. Mianowanie następuje po podpisaniu umowy, czyli kontraktu z odpowiednim przełożonym. Kontrakt taki zawiera się na okres od trzech do pięciu lat i możliwe jest jego dwukrotne przedłużenie z tą samą osobą.

Warto również zaznaczyć, że prawo do emerytury policyjnej nie ulega zawieszeniu dla osób pełniących służbę kontraktową. Jednakże, takim policjantom nie przysługują świadczenia za długoletnią służbę. Wynagrodzenie takich osób wynosi od około 5900 zł do około 6700 zł netto, w zależności od stażu i posiadanego stopnia służbowego.

Postępowanie kwalifikacyjne dla byłych policjantów, którzy zwolnili się ze służby mniej niż 5 lat temu, składa się z kilku etapów. Są to: złożenie dokumentów, rozmowa kwalifikacyjna, ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby, sprawdzenie prawdziwości danych zawartych w dokumentach oraz postępowanie sprawdzające dotyczące bezpieczeństwa informacji niejawnych.

Dla tych, którzy odeszli od służby ponad 5 lat temu, procedura rekrutacyjna jest podobna, z tym wyjątkiem, że dodatkowo muszą przechodzić test sprawności fizycznej.

Zainteresowane osoby mogą uzyskać więcej informacji na ten temat kontaktując się telefonicznie z Sekcją do Spraw Doboru Wydziału Kadr Komendy Stołecznej Policji. Numer kontaktowy to 47 72 324 53.