Wielu z Was zapytało nas o powody usunięcia ze spisu zabytków nieruchomości, jaką jest kamienica na ul. Łuckiej 8 – to najstarszy tego rodzaju obiekt architektoniczny w dzielnicy Wola. Musimy przyznać, że ta decyzja zaskoczyła nas. Chcielibyśmy, aby ten historyczny budynek przetrwał dla kolejnych generacji.

Jako tacy nie jesteśmy stroną w tym procesie, przez co możliwość odwołania się od tej decyzji nam nie przysługuje. Niemniej jednak, mamy prawo wystąpić do Mazowieckiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o rozważenie możliwości uruchomienia postępowania służącego doprowadzeniu do ponownego wpisania kamienicy do rejestru zabytków. Naszym zdaniem, obwodowe mury budynku są w tak dobrym stanie, że uzasadnia to taką decyzję.

Wspólnie ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków uznajemy, że struktura budynku jest na tyle wartościowa, że spełnia kryteria konieczne do uznania go za zabytek. Dzisiaj złożyliśmy stosowny wniosek, który w naszej ocenie pomoże w ochronie tego miejsca, które nadal ma ogromną wartość naukową i historyczną.

Obiekt ten znajduje się na ul. Łuckiej 8 i jest to najstarszy budynek czynszowy na terenie dzielnicy Wola. Kamienica Abrama Włodawera posiada historię sięgającą lat 70. XIX wieku – została wybudowana w 1878 roku. Na szczęście, w przeciwieństwie do wielu innych budynków z tego okresu w tej części miasta, przetrwała ona okropieństwa II wojny światowej.

W 2012 roku kamienica została odzyskana przez spadkobierców właścicieli i od tamtej pory jest w posiadaniu prywatnym. Zanim do tego doszło, już w 1992 roku wpisano ją do rejestru zabytków. Taki status wymaga od właściciela utrzymania nieruchomości w odpowiednim stanie, a także zachowania elementów wpisanych do rejestru bez zmian oraz prowadzenia regularnych prac konserwatorskich. Media wielokrotnie informowały o podpaleniach budynku, ale według naszych informacji nigdy nie ujęto sprawców tych incydentów. Niestety, przez lata budynek uległ znacznemu zniszczeniu.

Jedno jest pewne – mimo wszystko kamienica przy ul. Łuckiej 8 posiada status zabytku gminnego.