Dni pełne słońca, temperatury skaczące wysoko na termometrach oraz pojawiający się wolny czas zachęcają nas do relaksu nad wodą. W trosce o bezpieczeństwo obywateli, funkcjonariusze policji przypominają o konieczności zachowania ostrożności w miejscach takich jak rzeki, stawy, baseny czy kąpieliska. Musimy mieć na uwadze, że woda jest żywiołem, który może stanowić realne zagrożenie dla naszego życia oraz zdrowia. Od początku sezonu letniego, w kraju mamy do czynienia z tragiczną liczbą utonięć – aż 90 osób straciło życie podczas kąpieli. Tylko podczas ostatniego weekendu 17 osób, w tym troje dzieci, utonęło. Większość z tych tragedii można było zapobiec.
Funkcjonariusze policji ciągle zwracają uwagę na konieczność zachowania przez nas odpowiedniej rozwagi podczas wypoczynku nad wodą. Statystyki pokazują, że najczęstszym powodem utonięć jest korzystanie z kąpielisk pod wpływem alkoholu. Ten celujący w zmysły trunek zaburza naszą koordynację ruchów, zdolność utrzymania równowagi i orientację w przestrzeni. Nawet jedno piwo, szczególnie podczas wysokich temperatur, może okazać się początkiem tragedii. Nieodpowiedzialność, lekceważenie zagrożeń, brak świadomości własnych umiejętności, korzystanie z kąpielisk, które nie są strzeżone, wypadki z łodzi czy jachtów oraz brak stosowania środków ratunkowych jak np. kapoki to kolejne powody utonięć.
Warto pamiętać, że to od nas samych zależy nasze bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą. Przede wszystkim musimy przestrzegać podstawowych zasad:
Pływamy tylko tam, gdzie mamy do dyspozycji ratownika WOPR. Pływanie w miejscach oznaczonych jako zakaz kąpieli jest nieodpowiednie i niebezpieczne. Zawsze przestrzegajmy regulaminu kąpieliska i słuchajmy uwag ratowników. Kąpieliska są podzielone na strefy dla osób potrafiących pływać i tych, którzy tego nie umieją. Dodatkowo są brodziki dla dzieci.
Należy również unikać skoków do wody w nieznanych miejscach – mogą one doprowadzić do trwałego kalectwa lub nawet śmierci. Pamiętajmy, że spożywanie alkoholu i pływanie to niebezpieczne połączenie. Podczas kąpieli zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu – możemy być świadkami sytuacji, gdy ktoś będzie potrzebował pomocy. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich, unikajmy pływania zbyt daleko od brzegu, szczególnie po zmroku. Pamiętajmy, aby jak najszybciej opuścić wodę, gdy odczujemy zmęczenie lub skurcz mięśni. Nigdy nie zostawiajmy dzieci bez nadzoru podczas kąpieli – nawet jeśli jest to basen na własnej posesji.
Nasze bezpieczeństwo wzrośnie, jeśli będziemy śledzić aktualne prognozy pogody, obserwować warunki panujące na wodzie oraz stosować środki ratunkowe takie jak kapoki.
Pamiętajmy o numerach alarmowych: dla telefonów komórkowych WOPR – 601 100 100 oraz ogólnoeuropejski numer alarmowy – 112.