Wielu z nas doświadczyło już nieprzyjemności związanych z przebywaniem w słabo wentylowanym miejscu podczas upalnego dnia. Szczególnie niebezpieczne są jednak sytuacje, kiedy to zamknięty samochód na bezpośrednim słońcu staje się pułapką dla małego dziecka, seniora czy zwierzęcia. Zanim zdecydujesz się na szybkie „wyskoczenie do sklepu”, pozostawiając kogoś w aucie, powinieneś zastanowić się nad potencjalnym ryzykiem dla zdrowia a nawet życia tej osoby czy zwierzęcia.

Zmiany klimatyczne, które obecnie obserwujemy, przynoszą coraz częstsze i bardziej intensywne upały. Tak ekstremalne warunki pogodowe stanowią zagrożenie nie tylko dla roślin i dzikich zwierząt, ale przede wszystkim dla nas samych. Szczególnie poważne konsekwencje mogą spotkać te osoby, którymi jesteśmy odpowiedzialni. Co roku policja apeluje o niepozostawianie dzieci, osób starszych i zwierząt w samochodach podczas upałów. Niemniej jednak, co roku dowiadujemy się o kolejnych tragicznych przypadkach.

Ważne wskazówki:

Nie powinniśmy pozostawiać małych dzieci samych w samochodzie, niezależnie od pory roku. Nawet parkowanie auta w cieniu, uchylone okno czy śpiące dziecko nie są usprawiedliwieniem. Temperatura w aucie, który stoi na słońcu, może wzrosnąć o 20 stopni C w ciągu kilku minut. Jeżeli temperatura ciała dziecka przekroczy 40 stopni C, jego organy wewnętrzne mogą przestać prawidłowo funkcjonować. W przypadku przekroczenia 41 stopni C, może dojść do zgonu. Każdy organizm jest inny i niektóre osoby są bardziej odporne na upał, ale nawet krótki czas spędzony w bardzo wysokiej temperaturze może prowadzić do osłabienia funkcji życiowych a nawet śmierci.

Pamiętaj również, że pies się nie poci (temperaturę reguluje przez ziajanie), dlatego jest bardziej narażony na działanie wysokich temperatur. Pozostawienie pupila w nagrzanym aucie skazuje go na cierpienia. Zwierzę lepiej zostawić w domu, zapewniając mu dostęp do wody i cienia.

Gdy zauważysz osobę lub zwierzę pozostawione w zamkniętym pojeździe, a ta sytuacja może zagrażać ich zdrowiu lub życiu, niezwłocznie zadzwoń na nr 997 lub 112. Jeśli sytuacja jest krytyczna, a opiekun nie jest w pobliżu, możesz podjąć decyzję o wybiciu szyby w aucie. Pamiętaj jednak, że taka akcja może wiązać się z konsekwencjami prawnymi.

Objawy przegrzania u ludzi:

Zawroty głowy, zaburzenia równowagi, nudności, przyspieszona akcja serca, stan podgorączkowy, majaczenie, gorąca i sucha skóra lub obfite pocenie się, dreszcze, zaburzenia świadomości, w tym utrata przytomności.

Objawy przegrzania u zwierząt:

Hipertermia (temperatura ciała dochodzi nawet do 42 stopni C.), drgawki, szkliste oczy, osłabienie, utrata przytomności, nadmierne ziajanie i ślinotok, nieregularny, płytki oddech, wymioty, biegunka.

Jak pomóc?

Przenieść do chłodnego miejsca, podać wodę chłodną ale nie lodowatą, zmoczyć kawałek materiału i położyć na kark i pod pachy, zwilżyć twarz/pysk, udać się do lekarza/weterynarza.

Podsumowanie

Pozostawienie kogoś w samochodzie podczas upału to poważne ryzyko. Samochód na słońcu nagrzewa się bardzo szybko do bardzo wysokich temperatur, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Wielu ludzi może zapominać o tym fakcie, dlatego warto przypominać o tym, zwłaszcza w okresie letnim. Warto również stosować różnego rodzaju osłony termiczne oraz chronić foteliki dziecięce, aby nie narażać dzieci na poparzenia.

Jak przeciwdziałać syndromowi zapomnianego dziecka?

Możemy podjąć kilka prostych działań, aby zapobiec pozostawieniu dziecka w samochodzie. Możemy na przykład zostawić przy sobie na przednim siedzeniu pluszaka lub torbę z pieluchami, kiedy przewozimy niemowlaka. Po zaparkowaniu dobrze jest dokładnie obejrzeć wnętrze auta. Powinniśmy zachować czujność, gdy nasza codzienna rutyna ulega zmianie. Warto również zaaranżować telefon od żłobka/przedszkola/opiekunki, jeśli dziecko do nich nie dotrze. Przyjęcie zasady nierozmawiania przez telefon podczas jazdy może pomóc uniknąć zapomnienia o dziecku czy pupili pod naszą opieką.