Festiwal Millennium Docs Against Gravity, który zbliża się wielkimi krokami, zapewni widzom możliwość obejrzenia aż 190 filmów z różnych zakątków świata. Zostaną one wyświetlone w warszawskich kinach między 10 a 19 maja, zaś po tym terminie będą dostępne online od 21 maja do 3 czerwca. Szereg tematów poruszanych w dokumentach obejmuje ekologię, sztukę, społeczeństwo, politykę, psychologię i sport.

Festiwal przynosi w tym roku wiele nowości. Sekcja Japan Story pozwoli na przyjrzenie się różnym aspektom kultury dalekiego wschodu, a sekcja Niezapomniane historie kobiet przypomni o silnych osobowościach, które musiały walczyć o swoje miejsce w świecie. W sekcji W drodze do szczęścia znajdziemy historie pokazujące ludzkie poszukiwanie równowagi życiowej, a sekcja Pierwsze Nagrody to kolejna nowość festiwalu.

Motto tegorocznego festiwalu brzmi „W relacji ze światem”, co podkreśla niezwykłą wartość filmów dokumentalnych jako narzędzi do poznawania siebie i innych, a także odkrywania świata.

Otwarcie 21. edycji MDAG 9 maja to światowa premiera filmu „Ostatnia wyprawa” – wciągającej opowieści o Wandzie Rutkiewicz, zrealizowanej przez alpinistkę i reżyserkę Elizę Kubarską. Film powstał na podstawie odnalezionego audio-pamiętnika wybitnej polskiej himalaistki. Przy tej okazji odbędzie się spotkanie z twórcami dokumentu oraz siostrą Wandy Rutkiewicz – Janiną Fies.

W Konkursie Głównym zaprezentowanych zostanie 12 tytułów. Twórcy festiwalu są zdania, że te filmy łączy wyjątkowa wrażliwość oraz artystyczna dojrzałość charakterystyczna dla kina dokumentalnego.

Kolejnym ciekawym elementem festiwalu jest zaprezentowanie najciekawszych doświadczeń VR pod nazwą MDAG Beyond. Wystawa ta, która odbędzie się między 13 a 19 maja w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, zaangażuje zmysły widzów w refleksję nad problemami współczesnego świata. Wstęp na nią jest darmowy.

Częścią Millennium Docs Against Gravity jest również moduł wydarzeń branżowych pod szyldem MDAG Industry. Tegoroczna edycja skupi się na nowych perspektywach w branży, takich jak rynek amerykański i miejsce polskich filmów na nim czy warunki pracy na planach filmów dokumentalnych. Te wydarzenia również odbędą się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.