Trzy alejki w warszawskim Parku im. Romualda Traugutta, dyktatora Powstania Styczniowego, zostały nazwane na cześć wybitnych kobiet: Heleny Kirkorowej, Józefy Gudzińskiej i Marii Ilnickiej. Wszystkie trzy były zasłużone dla naszej ojczyzny podczas powstania niepodległościowego. Uroczystość z udziałem wiceprezydenta stolicy Tomasza Bratka oraz wiceprzewodniczącego Rady m.st. Warszawy Sławomira Potapowicza odbyła się we wtorek.
22 stycznia 2022 roku przypadała 161 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, które określane jest jako „wojna kobieca”. Kobiety brały w nim aktywny udział na różne sposoby: biorąc udział w nabożeństwach, kwestując podczas mszy czy nosząc czarne stroje jako symbol narodowej żałoby. Były również kurierkami, przekazując dokumenty i prasę powstańczą, organizowały punkty kontaktowe i ukrywały powstańców. Dbały o rannych, prowadziły szpitale, produkowały broń i materiały opatrunkowe, a także dbały o zaopatrzenie oddziałów powstańczych. Wiele z nich wzięło udział w walce, często przebranych za mężczyzn. Wiele z nich trafiło na zesłanie.
Podczas uroczystości wiceprezydent Warszawy, Tomasz Bratek, podkreślił, że te kobiety były prekursorkami swojego czasu. Zamiast skupić się na domowych obowiązkach, jak to było oczekiwane od kobiet w tamtym czasie, wytyczały one drogę dla emancypacji kobiet i walki o wolność kraju w przyszłych latach. Wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz zauważył, że żadne inne europejskie powstanie nie angażowało tak wielu kobiet jak Powstanie Styczniowe. Podkreślił, że chcieli oddać hołd tym trzem niezwykłym bohaterkom, a także wszystkim kobietom, które brały udział w Powstaniu Styczniowym.
Trzy alejki zostały nazwane na cześć Heleny Kirkorowej, Józefy Gudzińskiej i Marii Ilnickiej, które każda na swój sposób przyczyniły się do walki o wolność Polski. Helena Kirkorowa ukrywała Romualda Traugutta i organizowała łączność z dyktatorem Powstania. Józefa Gudzińska, pomimo tortur, nie wydała sprawców morderstwa na szpiegu rosyjskim i dała schronienie emisariuszowi Rządu Narodowego. Maria Ilnicka napisała Manifest do Narodu Polskiego, który ogłaszał wybuch Powstania Styczniowego, i była zwolenniczką emancypacji kobiet.
Park im. Romualda Traugutta, w którym znajdują się nazwane alejki, został założony w latach 1925–1929 na dawnym terenie fortecznym. Jest to miejsce o ważnym znaczeniu historycznym i to właśnie tu znajduje się miejsce stracenia ostatniego naczelnika Rządu Narodowego w 1864 roku.