Policjanci pełniący role dzielnicowych są nieodzownym elementem każdej lokalnej społeczności, nawiązując bezpośrednie relacje z mieszkańcami swoich obszarów i identyfikując ich potrzeby i oczekiwania dotyczące bezpieczeństwa. Widzą to z perspektywy zarówno indywidualnej, jak i publicznej. Wysłuchując społeczności lokalnej, dzielnicowi współtworzą diagnozę problemów, które na co dzień dotykają mieszkańców, pomagając zrozumieć ich przyczyny i szukając efektywnych rozwiązań.
Często określa się ich mianem „policjantów pierwszego kontaktu”, gdyż zwracając się do nich, każdy może liczyć na pomoc czy poradę. Dzielnicowi stanowią istotne łącznik między Policją a społecznością lokalną.
Przykładem zaangażowania i kreatywności w wykonywaniu obowiązków służbowych są dzielnicowi z komendy na Woli. Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nich priorytetem. Właśnie dlatego niedawno spotkali się oni z administratorami, przedstawicielami Straży Miejskiej oraz z kierownictwem i pracownikami Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Wola. Spotkanie to miało miejsce w ramach Grupy Osiedlowej w Pierwszej Wojskowej Spółdzielni Mieszkaniowej, a zainicjowane zostało przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Wola.
Podczas spotkania poruszono kwestie bezpośrednio wpływające na bezpieczeństwo mieszkańców. Dzielnicowi zwrócili uwagę na metody działania oszustów podszywających się pod policjantów. Ponadto zachęcali do korzystania z narzędzi ułatwiających kontakt z policją, takich jak aplikacja mobilna Moja Komenda, a także omówili cele Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.