Na obszarze warszawskiej dzielnicy Woli, jedno z uroczych miejsc publicznych nosi teraz imię Racheli Auerbach. Ta wyjątkowa kobieta była integralną częścią grupy Oneg Szabat, która poświęciła się tworzeniu tajnego Archiwum Getta Warszawskiego, znane również jako Archiwum Ringelbluma. Podczas niemieckiej okupacji, Rachela Auerbach prowadziła stołówkę dla mieszkańców getta, a po zakończeniu wojny nieustannie pracowała na rzecz ujawnienia prawdy o zbrodniach popełnionych przez Niemców na Żydach.
Inicjatywę uhonorowania Racheli Auerbach można przypisać wnioskowi Żydowskiego Instytutu Historycznego, który został poparty przez warszawskich radnych. Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady Warszawy, podkreśliła podczas ceremonii nadania imienia skwerowi, że poprzez takie działania przypominamy o historii miasta. Wydarzenia te honorują pamięć poszczególnych członków społeczności i opowiadają historię Warszawy i jej mieszkańców. W ten sposób ulice, place i skwery stolicy stają się narzędziem edukacji historycznej.
Podczas uroczystości, Monika Krawczyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, podkreśliła wartość wkładu Racheli Auerbach w dokumentowanie dramatu warszawskich Żydów. Jako profesjonalna dziennikarka umiała zręcznie opisywać codzienne życie getta, patrząc jednocześnie z perspektywy globalnej. Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich był również obecny podczas ceremonii i podkreślił znaczenie prac Racheli Auerbach. Przypomniał, że mamy obowiązek pamiętać o tym co napisała Rachela Auerbach i o działalności całego Oneg Szabat.
Skwer noszący teraz imię Racheli Auerbach jest położony na skrzyżowaniu ulic Dzielnej, Pawiej i Smoczej. Znajduje się on w bliskim sąsiedztwie miejsca, gdzie odkryto Archiwum Ringelbluma, ukryte przez członków grupy Oneg Szabat w piwnicy budynku przy ulicy Nowolipki 68.
Rachela Auerbach była jednym z trzech członków grupy Oneg Szabat, którzy przeżyli okupację niemiecką. W 1950 roku wyjechała do Izraela i tam pomogła stworzyć Wydział Świadectw w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. W latach 60. była aktywnie zaangażowana w organizację procesu Adolfa Eichmanna, niemieckiego zbrodniarza wojennego. Zmarła w 1976 roku.