Nasza stolica to miasto pełne ciekawych rzeczy do zobaczenia. Jedną z najpopularniejszych atrakcji na warszawskiej Woli jest Muzeum Historii Żydów Polskich, które ukazuje 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jeśli chcesz poznać trochę żydowskiej historii w naszym kraju, warto odwiedzić to miejsce, które było pierwszym w historii Polski powołanym wspólnie przez rząd, samorząd lokalny oraz organizację pozarządową.
Muzeum powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, a pierwsza wystawa została otwarta w 2014 roku. Miejsce szczególne, bo właśnie na tym terenie mieszkali przed wojną Żydzi, a w czasie wojny było tu założone przez Niemców getto.
Muzeum Historii Żydów Polskich to nie tylko muzeum o wojnie
Warszawskiego muzeum o Żydach nie można porównać z żadnym innym na świecie, ponieważ nie opowiada przede wszystkim o II wojnie światowej oraz Holokauście. To głównie opowieść o Żydach, którzy przybyli w X wieku na polskie ziemie i mają ogromny wkład w rozwój kultury, nauki oraz gospodarki w naszym kraju.
To pokazanie początków żydowskiej kultury na ziemiach dawnej I Rzeczypospolitej, a więc także mamy tu Litwę, Ukrainę oraz Białoruś. Całe muzeum ma powierzchnię około 13 tys. m². Stała wystawa mieści się w podziemiach budynku, a jej tytuł brzmi „1000 lat historii Żydów polskich”.
Na parterze oraz pierwszym piętrze są natomiast wystawy czasowe, audytorium, które pomieścić może prawie 500 osób, centrum edukacyjne oraz informacyjne, pokój zabaw dla dzieci, muzealny sklepik gdzie możemy kupić pamiątki, a także tematyczną restaurację, która w swoim menu ma dania kuchni żydowskiej. Poza wystawami czasowymi i stałymi, Muzeum Historii Żydów Polskich organizuje także seminaria, wykłady, spotkania z różnymi osobami związanymi z kulturą i sztuką, a także tymi, którzy mówią między innymi o Holokauście.
Dodatkowo odbywają się tutaj panele dyskusyjne oraz koncerty, warsztaty dla dzieci oraz różnego rodzaju imprezy, które dotyczą tematów tolerancji, a także różnorodności. W muzeum można zobaczyć również zbiór rzeczy należących do Żydów, np. wiele rzeczy Ireny Sendlerowej, takich jak honorowe obywatelstwo Izreala, medale, książki czy listy.