Warszawa może poszczycić się wieloma atrakcjami turystycznymi, rozmieszczonymi w różnych punktach miasta. Do bardzo interesujących i pięknych miejsc należy dzielnica Wilanów.
Na jej terenie znajduję się zabytkowy pałac, który zachwyca majestatem i barokową architekturą. To prawdziwa perła Warszawy, której nie sposób pominąć zwiedzając stolicę. Pałac i przylegający do niego park to must-have każdego turysty.
Historia Pałacu w Wilanowie
Pałac był budowlany w latach 1681–1696 przez polskiego architekta Wincentego Antoniego Locciego. Zarówno kompleks architektoniczny, jak i przylegający do niego park był własnością króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Architektura budowli jest połączeniem włoskich i francuskich willi i pałaców z tradycyjnym, staropolskim dworem. Z czasem pałac został poddawany różnym modernizacjom i był przebudowywany przez wielu architektów, zarówno włoskich, takich jak Giovanni Spazzio, jak i polskich budowniczych. Do jednym z nich należał Chrystian Piotr Aigner.
Po śmierci Sobieskiego rezydencję przejęli jego synowie, a następnie weszła w posiadanie innych, znanych polskich rodów, takich jak Czartoryscy, Potoccy, Lubomirscy. W latach 1730-1733 pałac był własnością króla Augusta III Mocnego. Po II wojnie światowej stał się własnością państwa. Od 1994 roku jest pomnikiem historii, a obecnie stanowi niebywałą atrakcję warszawskiego Wilanowa.
Co można zobaczyć w pałacu?
Pałac to atrakcja turystyczna z warszawskiego Wilanowa, która oferuje mnóstwo możliwości zwiedzania. W jego pięknych i przestronnych wnętrzach znajdują się bogato wyposażone komnaty, takie jak Gabinet Starożytności, Pokoje Chińskie czy Myśliwskie. W Galerii Magazynowej można obejrzeć cenne dzieła sztuki, a w apartamentach Marysieńki, okazałe, piękne wyposażenie, godne królowej. Na uwagę zasługuje Biała Sala, która jest największym i najbardziej okazałym pomieszczeniem w całym pałacu. Znajdują się w niej portrety wszystkich właścicieli.
Na terenie pałacu znajduje się Muzeum Potockich, które zostało założone w 1805. Znajduje się w nim wiele wartościowych przedmiotów, takich jak m.in. antyczne wazy, dzieła malarstwa, kolekcje ze szkła i porcelany. Muzeum Pałacu Króla Jana III organizuje wiele wartościowych wydarzeń o charakterze historycznym, kulturalnym i edukacyjnym.